СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  20.5.2024

 

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека постапувајќи по кривичниот предмет КР-84/24, на  нејавна седница на ден 14.05.2024 година, донесе решение со кое ја уважи жалбата на осудениот С.М. од С. и решението на Основниот кривичен суд Скопје го преиначи така што осудениот се отпушта на ден 23.05.2024 година од издржување на казната затвор, под услов до истекот на условниот отпуст - 25.04.2025 година, да не стори ново кривично дело.

Истовремено, под став II од изреката, жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје е отфрлена како недозволена, согласно Законот за изменување и дополнување на законот за извршување на санкциите (Сл.весник број 74/2024).

 

Апелационен суд Скопје

 

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_