СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  03.11.2023

Заради интерес на јавноста, медиумите и невладините организации кои ја следат работата на судот, информираме дека:

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет КСЖ - 816/23 на нејавна седница на ден 03.11.2023 година,  жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ja  одби како неоснована  и донесе решение со кое го потврди решението на Основниот кривичен суд Скопје со кое е укината мерката куќен притвор и прифатена  гаранција  како мерка за обезбедување присуство против обвинетиот Д.Р. од С., во рамките на кривичната постапка која се води против обвинетиот, а поради основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.3 на Кривичниот законик и кривично дело Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 ст.1 на Кривичниот законик.

Вака донесената одлука ќе биде објавена во целост на веб страната на судот во рокот определен со Законот за управување со движењето на предметите во судовите.

 

                                                                               Со почит Апелационен суд Скопје

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_