31-ви Март- Денот на правосудството [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

31-ви Март- Денот на правосудството

Известувања, Новости  |  31.3.2023
31-ви Март- Денот на правосудството

31-ви Март- Денот на правосудството кој секоја година го одбележуваме и се потсетуваме дека на овој ден далечната 1945 година  во Прохор Пчински е донесена Повелбата на АСНОМ за устројство на редовните народни судови на тогашната Федерална Македонија и Решението на АСНОМ за создавање суд за судење на престапи против македонската национална чест.

            Со Повелбата биле основани 25 околиски судови, 3 обласни судови со седишта во Скопје, Штип и Битола и Врховен суд во Скопје. Поради ова 31 Март 1945 година  се смета за ден на основање на судовите односно поставување на темелите на судството на нашата држава.

ОСНОВЕН СУД КРАТОВО

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_