Европски ден на граѓанска правда [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Европски ден на граѓанска правда

Соопштенија за јавност  |  28.10.2019
Европски ден на граѓанска правда: Отворен ден за граѓаните

На ден 25.10.2019 година, во Основниот суд Куманово беше одбележан европскиот ден на правдата, како отворен ден за граѓаните.

Беше реализирана посета на ученици од основното училиште Браќа Миладиновци од Куманово, на начин што пред истите беа презентирани работните простории на судот, односно остварени контакти со судии и судска администрација во нивните работни простории и сали за судење, а истотака беа примени од страна на Претседателот на судот.

Истотака беше реализирана посета од страна на група на средношколци, учесници на Учиме право програмата, на Младински Образовен Форум (МОФ), која во Куманово се спроведува 6-та година по ред во соработка со Центар за интеркултурен дијалог (ЦИД), во тек на која беше изведена симулација на судење во кривична постапка организирана и спроведена од страна на судии, стручни соработници во Основниот суд Куманово, како и кандидати за судии кои практицираат судиска функција во овој суд.  Групата ученици беше примена од страна на Претседателот на судот.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_