Сите вести [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
 • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
 • " end="
"]

Вести

Година
Категорија

 • Новости  | 25.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Во врска прашањата кои се наметнаа како дилема во јавноста, но и со намера Кривичниот суд Скопје да даде свој придонес во однос на евентуални пропусти на институциите, [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 24.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Заради интерес на медиумите кои ја следата главната расправа за предметот со КОК бр. 49/20 во јавноста познат како „Меѓународен сојуз“ ја информираме јавноста дека по барање на надлежниот јавен обвинител, заради присуство на друга главна расправа, судењето се одлага, за што веќе се известени странките во постапката. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 22.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Заради интерес на медиумите во однос меѓунардоната потерница за обвинетиот С.М., ја информираме јавноста дека од страна на надлежното Министерство за внатрешни работи до Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, предпладнево е поднесено барање за согласност од судот за распишување меѓународна потерница за обвинетиот на кој во текот на вчерашниот ден му беше определена мерка куќен притвор со 24 часовен надзор по негово пронаоѓање односно лишување од слобода. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 22.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр. 47/17 од обвинителството означен како Таргет-тврдина, заради постоење на сомнение за евентуално бегство. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 19.2.2021 | Основен суд Скопје I

  Јавен оглас за вработување судски службеници

  ЈАВЕН ОГЛАС бр.2/2021 за вработување на неопределено време и тоа: 1. Категорија В, ниво В4, шифра СУД0101В04002, -Помлад соработник-Преведувач -1-еден извршител 2. Категорија Г, ниво Г1, шифра СУД0101Г01002, -Самостоен референт-систем администратор информатичар -1-еден извршител [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 19.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја смедат главната расправа за предметот со К.бр. 1959/17 од обвинителството означен како „Тортура“, ја информираме јавноста дека денешната расправа, како и расправата насрочена за 26.02.2021 година нема да се одржат, а сите наредби и покани ќе бидат отповикани со оглед да дел од обвинетите и нивните бранители се опфатени во предметот означен како „Таргет-тврдина“ насрочен за посочените термини и кој е во фаза на завршни зборови. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 17.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следат главната расправа за предметот со КОК бр. 3/19 од обвинителството означен како „Талир“, ја информираме јавноста дека расправата насроечна за 18.02.2021 година се презакажаува за следниот насрочен термин на 04.03.2021 година во 10:00 часот. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 17.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Заради интерес на повеќе медиуми, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по барање на одбраната на Љ.Б. претходно осуден во предметот со К.бр. 2421/11 во јавноста познат како „Кампања“, го уважи барањето за повторно судење на предметот. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 09.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Во однос на денешнатата расправа за предметот со бр. КОК бр. 30/20 во јавноста познат како „Шпански скали“, Основниот кривичен суд Скопје ја информира јавноста дека главната расправа започна од почеток заради проток од 90 дена од последната одржана расправа со оглед да судот ја почитуваше одлуката на Колегиумот на судии, да се даде приорите на расправата на предметот со бр. 47/17 во јавноста познат како „Таргет – тврдина“ каде судијата Владимир Туфегџиќ постапува како член на советот. [повеќе]
 • Соопштенија за јавност  | 05.2.2021 | Основен суд Скопје I

  СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

  Основниот кривичен суд Скопје, во однос на соопштението на ЈО - „Се бара притвор за креаторот и администраторот на Јавна соба “, како и интересот на медиумите, ја информира јавноста дека денеска пред судија на претходна постапка при овој суд, беа спроведени две лица осомничени за кривичното дело Производство и дистрибуција на детска порнографија по член 193- ст.3 в.в со ст.1 од Кривичниот законик. [повеќе]

Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_