СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  07.7.2022
Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор против три лица, поврзани со настаните од 5 – ти јули пред Собранитето на РСМ и од 6 – ти јули кај плоштадот Скендер Бег, за кој веќе информираше обвинителството:

https://jorm.gov.mk/predlozhen-pritvor-za-tri-licza-osomnicheni-za-inczidenti-za-vreme-na-protestite-vo-skopje/

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, по прозинесување на осомничените во присуство на бранител, донесе решенија со кои го прифати предлогот на обвинителот и на трите лица им определи мерка притвор во траење од 8 дена, согласно предлогот за водење истрага во скратена постапка.

Судот смета дека се исполенти условите од член 470 ст.1 т.1 и 2 одосно постои опасност од бегство и можност осомничените да го повторат кривичното дело.

Против овие неправосилни решенија странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет на овој суд.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_