Покана за Комеморација [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Покана за Комеморација

Соопштенија за јавност  |  08.2.2023

 

Во чест на нашиот долгогодишен колега и пријател, кој ненадејно не напушти и замина во вечното почивалиште, Основниот кривичен суд Скопје ќе одржи комеморација по повод смртта на судијата Огнен Стварев.

Комеморацијата ќе се одржи во петок (10.02.2023 година) со почеток од 12:00 часот во Судница 1, местото каде судијата Ставрев, на највисоко професионално ниво и со голем углед и авторитет пред странките, најчесто ја извршуваше својата судиска функција.

Судијата Огнен Ставрев е избран за судија на Основниот кривичен суд Скопје во март 1999 година од кога ја гради својата судиска кариера минувајќи низ сите оддели во судот, за последните години да ги помине како судија во Одделението за гонење организиран криминал и корупција. Низ годините, важеше за посветен судија, ментор на многу генерации млади правници, но пред се семеен човек со ведар и пријателски дух.

По тој повод ги покануваме сите колеги и соработници од Кривичниот суд и другите сродни институции како и сите познаници и пријатели, да му оддадат последна почит на судијата Огнен Ставрев.

Слава му.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_