СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  02.2.2018
Заради зголемен интерес од медиумите околу барањата поврзани со Законот за амнестија ја известуваме јавноста дека до денеска во Основниот суд Скопје 1 – Скопје...

Заради зголемен интерес од медиумите околу барањата поврзани со Законот за амнестија ја известуваме јавноста дека до денеска во Основниот суд Скопје 1 – Скопје пристигнати се 1986 барања поврзани со Законот за амнестија, со тоа што дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети.

Кривичните совети  од одделот Кривично полнолетни и одделението за Организиран криминал и корупција, како што и претходно информиравме, работат постојано и сите донесени решенија веднаш се доставуаат до затворските установи, од каде се пристигнати, за понатамошно постапување.

Со оглед на големиот број на барања, кои сеуште пристигнуваат во судот, Кривичните совети продолжуваат со работа и за време на викендот се со цел да биде запазен законски утврдениот рок за постапување кој почнува да се смета од денот на приемот на барањето и истите веднаш се праќаат до установите, а откако ќе биде постапено по сите  пристигнати барања, ќе може да излеземе со конкретна бројка на донесени решенија.

Со почит Основен суд Скопје 1 – Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_