СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  27.12.2022
Постапувајќи по предлози на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство и мерки за претпазливост против 9 лица осомничени за кривичните дела Злосторничко здружување, Злоупотреба на службената положба и овластување и Примање поткпуп од КЗ, а поврзано со Наредба за истрага на полициски службеници од ГП Табановце, со детали достапни на следниот линк:

https://jorm.gov.mk/naredba-za-istraga-protiv-policziski-sluzhbeniczi-od-gp-tabanovcze/

Осомничените лица доцна синоќа беа спроведени пред судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд.

По нивно произнесување во одонос на предлозите, а во присуство на бранител, судиите на претходна постапка донесоа решенија со кои ги прифатија предлозите на ОЈО ГОКК и на :

Д.К., В.Ф. и И.Н. им определи мерка притвор во траење од 30 дена,

 Х.К. му определи мерка куќен притвор,

А.С. и М.Ј. за кои се води скратена постапка, прифатен е предлогот на обвинителот и  им е определена мерка притвор во траење од 8 дена,

Ј.Н., Н.П. и А.А. прифатен е предлогот на обвинителот и определни се мрки за претпазливост.

Против овие решенија странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет на овој суд.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_