СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 25-ти ОКТОМВРИ – ДЕН НА ГРАЃАНСКАТА ПРАВДА [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 25-ти ОКТОМВРИ – ДЕН НА ГРАЃАНСКАТА ПРАВДА

Новости  |  26.10.2023
СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 25-ти ОКТОМВРИ – ДЕН НА ГРАЃАНСКАТА ПРАВДА

 

По повод  25-ти Октомври, Европскиот ден на граѓанската правда, со цел негово пригодно одбележување, а по инцијативата на Европската комисија и Советот на Европа, во Основниот суд во Струга беа поканети студенти од „Меѓународниот Универзитет во Струга“

Присутните студенти беа запознати со просторните услови, начинот на работа и организација на судските оддели, а истите остварија средба со Судскиот администратор и Претседателот на Основниот суд во Струга, кои ги запозна со начинот на ко работи и постапувај судот како државен орган.

Интересот за работата на судството, правната држава, човековите права, информирањето и нивното остварување е дел од градењето на граѓанската култура на секоја индивидуа, па оттука организирањето на вакви активности, сметаме дека во иднина би придонело во развојот на правната свест и заштитата на човековите права.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_