СООПШТЕНИЕ - променета надлежност на судот [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ - променета надлежност на судот

Новости  |  26.12.2019

СООПШТЕНИЕ

 

      Од 01.01.2020 година, Основен суд Велес како суд со проширена надлежност ќе биде надлежен да одлучува по кривични и граѓански дела утврдени со член 31 од Законот за судовите (Службен весник бр.96 од 17.05.2019 година) само за подрачјето на Основен суд Велес.

          Судските постапки започнати пред 1 јануари 2020 година со надлежност и за подрачјето на Основните судови Гевгелија, Кавадраци и Неготино, ќе продолжат пред Основен суд Велес.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_