Известување за одбележување на Европскиот ден на граѓанска правда [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Известување за одбележување на Европскиот ден на граѓанска правда

Известувања, Новости  |  30.10.2023
 
   Во пресрет на одбележувањето на 25 Октомври - Европски ден на граѓанска правда 2023 година, Основниот суд Велес организираше отворен ден за граѓаните во текот на кој судот го посетија ученици и професори од средните училишта СОУ „Кочо Рацин„ Велес, ОСУ „Јовче Тесличков„ Велес и ССОУ „Коле Неделковски„ Велес.
 
   За време на посетата учениците имаа можност непосредно да се запознаат со организацијата и работата на судот, надлежноста во остварувањето на основните граѓански слободи и права, како и со процедурите на управување со предметите во судот чија крајна цел е владеење на правото и ефикасна правда еднакво достапна на сите граѓани.
 
  Учениците од средното училиште СОУ „Кочо Рацин„ Велес и ОСУ „Јовче Тесличков„ Велес им беше овозможено да следат судење во предмети од кривична постапка.
 
 
Прилог на известувањето се и фотографии од настанот. 
 
 
 
   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_