Соопштение за јавност [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение за јавност

Новости  |  03.3.2022
Мисијата на EULEX во Косово, во партнерство со невладината организација „Женско право“ во Косово, на ден 1.03.2022 година, во Грачаница, Косово, спроведе обука за психолошкото насилство како кривично дело за косовските судии, обвинители, полицајци и застапници на жртвите. На покана на EULEX и НВО „Женско право“, на обуката свое учество зема Судија Габриела Гајдова од Основен суд Велес, која, како странски експерт – тренер, ги сподели националните искуства и заедно со останатите тренери, психолог д-р. Јелена Миниќ и директорката на студиите за жени на Косово, Луљета Демоли, меѓусебно ги поврзуваа психолошките, социјалните и законодавните компоненти неопходни за да се превенира, открие, докаже и санкционира психичкото насилство во контекст на семејното насилство, како и да се заштитат жртвите на психичкото семејно насилство, се тоа во светлината на националните закони и Истанбулската конвенција.
   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_