Соопштение за средба со мониторинг комисија [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение за средба со мониторинг комисија

Соопштенија за јавност  |  05.6.2017
На ден 01.06.2017 година, Зоран Караџовски - претседател на Судскиот совет на Република Македонија оствари средба со делегација на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки...
 
На ден 01.06.2017 година, Зоран Караџовски - претседател на Судскиот совет на Република Македонија оствари средба  со делегација на Комисијата  за почитување на обврските и заложбите на земјите членки преземени при приемот во Советот на Европа, г-ѓа Лисе Кристоферсен, пратеник од Норвешка и г. Валериј Гилечи, пратеник од Молдавија.

На средбата  се дискутираше за последните случувања по парламентарните избори и за имплементацијата на Резолуцијата 1949 (2013) за пост-мониторинг дијалогот со Република Македонија и напредокот во однос на соработката на Советот на Европа по препораката 2022 (2013)  со посебен осврт на правосудниот систем и итните рефромски приоритети.