Соопштение [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение

Соопштенија за јавност  |  07.3.2018
Советот на Европа со својата канцеларија во Скопје, спроведува програма ...

СООПШТЕНИЕ

         Советот на Европа со својата канцеларија во Скопје, спроведува програма во соработка со Европската Унија, наречена Horizontal Facility за Западен Балкан и за Турција. Со оваа програма Европската Унија и Советот на Европа ќе им помогнат на корисничките во Југоисточна Европа да се усогласат со стандардите на Советот на Европа, во рамките на процесот на проширување.

          За оваа цел шефот на канцеларијата на Советот на Европа, Моника Мартинез на 16.02.2018 година во просториите на Судскиот совет на Република Македонија оствари средба со претседателот на Судскиот совет на Република Македонија Зоран Караџовски на која беше разговарано  за понатамошната соработка на двете институции.