С О О П Ш Т Е Н И Е [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

С О О П Ш Т Е Н И Е

Новости  |  25.12.2017
Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски на ден 22.12.2017 година оствари средба со Н.Е. г-дин Томас Герберих, Амбасадор на Сојузна Република Германија во Република Македонија.

За време на средбата се разменија мислења за тековните реформи во судството и констатираните состојби во Извештајот на Групата на високи експерти за системските прашања за владеење на правото, предводена од Рајнхард Прибе. Во текот на средбата Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија истакна дека потребно е подобрување на институционалната соработка, финансирање на судовите согласно законските одредби, како и активно учество на Врховниот суд на Република Македонија во реформскиот процес на судството, со цел подобрување на состојбите во судовите и владеењето на правото.

На крајот од средбата, беше искажана взаемна благодарност и надеж за продолжување на соработката помеѓу Врховниот суд на Република Македонија и Амбасадата на Сојузна Република Германија во Република Македонија.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_