С О О П Ш Т Е Н И Е [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

С О О П Ш Т Е Н И Е

Новости  |  17.7.2017
Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски оствари средба со Групата на високи експерти за системски прашања за владеење на правото предводена од г-дин Рајнхард Прибе.

На средбата се разговараше за актуелната состојба во судството и предлог мерките за спроведување на реформи во судството подготвени од страна на Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, со цел остварување на концептот за независно и непристрасно судство, како гарант на демократијата и владеењето на правото, во фукција на заштита на човековите слободи и права.

На крајот од средбата, се искажа взаемна благодарност од одржаната средба.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_