СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Новости  |  25.10.2021
По повод 25 – ти октомври, Европскиот ден на правдата, Основниот кривичен суд Скопје во соработка со Коалицијата „Сите за правично судење“, организраше отворен ден на судот на кој присуствуваа студeнти од ФОН универзитетот и средношколци – дел од програмата „Учиме право“ при Младинскиот образовен форум.

Студeнтите и средношколците имаа можност да се запознаат со работата на судската служба, стручните соработници, техничките услови за работа во судниците како и разговор со судија за начинот на водење на Кривичните постапки и сите предности и предизвици кои ги носи судиската финкција.

Отворениот ден на судот, е дел од заложбите на Кривичниот суд за поголема транспарентност и отчетност пред јавноста како и соработка со невладиниот сектор, граѓанските асоциации и Правните факултети.

Денешниот настан е и повод како суд да упатиме апел до сите студенти по право да  ја искористат можноста за волонтирање и стажирање во рамки на Кривичниот суд, како место каде може да се стекнат со основното знаење и искуство за работа и градење кариера во правосудниот систем.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_