СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Njoftim për opinionin  |  18 Nën 2022
Основниот кривичен суд Скопје, денеска ги отвори вратитие за посета на средношколците од ПСУ САБА, кои посетуваат настава по бизнис и правен смер – администрација.

Средношколците имаа можност да се запознаат со начинот на работа на судските писарници, техничките услови за работа, ги посетија судниците каде се одвиваат судењата од одделението за организиран криминал и корупција, а воедно имаа можност да разговараат со стручните соработници и судиите кои им го објаснија текот на водење кривично – правна постапка, потребните знаење и вештини за водење на расправите како и сите предизвици со кои се соочуваат во текот на работата.

Денешната псоета е во рамки на заложбите за поголема транспарентност и отвореност на судот кон јавноста, како и можност која судот ја дава на сите средношколци и студенти од правните смерови за посета на судот, следење на јавните главни расправи како и стекнување нови знаења и искуства преку волонтриање и практична настава во Кривичниот суд.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

   


Kërkoni aktgjykime/aktvendime

Gjykata
Numri i lëndës
Data
_