СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  27.6.2024
Основниот кривичен суд Скопје денеска ги отвори вратите за средношколци и студенти кои се дел од програмата на Младинскиот образовен форум – „ Учиме право “, а во координација со Коалицијата „Сите за правично судење“.

Гостите имаа можност за прв пат да посетат еден суд во земјата каде се запознаа со просторните и техничките услови за работа, функционирањето на судските писарници, постапувањето на  стручната служба, ги посетија суднците опремени со аудио и видео опрема за снимање на расправите како и медиа центарот на судот.

Меѓу другото, идните правници, имаа можност за разговор со судијата од Одделението за Организиран криминал и корупција, Даниела Димовска, која им ја објасни целокупната постапка за водење на судски предмети и главна расправа, предизвиците и проблемите со кои се соочуваат судиите и одговори на сите нивни прашања.

Со овие факултативни посети, Кривичниот суд ја докажува својата заложба за транспарентност и отвореност на институцијата кон јавноста, па во тој правец ги повикуваме сите средношколски и студентски организации од областа на правото да ја искористат можноста за посета на судот, практична настава и следење на јавните расправи.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_