ТРАНСПАРЕНТНО ПРАВОСУДСТВО ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ НОВИНАРИ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

ТРАНСПАРЕНТНО ПРАВОСУДСТВО ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ НОВИНАРИ

Соопштенија за јавност  |  29.9.2022
Во Основниот кривичен суд Скопје, а во соработка со Здружението на новинари на Македонија, денеска беше промовирана студијата „Ставови и перцепција на новинарите за транспарентноста на правосудството во РСМ“, како и дебата на тема „Транспарентно правосудство за професионални новинари“

Студијата беше презнетирана од авторот Давор Пашоски, а  свое излагање имаа претседателот на ЗНМ - Младен Чадиковски, В.Д. Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје и претседател на Судско медиумскиот совет - судија Иван Џолев и порптаролот на Кривичниот суд - Дејан Ристовски, кој воедно беше и модератор на настанот.

Во рамки на дискусијата, судиите од Основниот кривичен суд Скопје, Претседателката на Судскиот совет на РСМ, Шефот на ОЈО - Скопје и претставници на други правосудни институции кои беа присутни, заедно со новинарите кои известуваат од правосудната област, разменија низа на мислења, идеи и предлози кои може да ја унапредат соработката и трансапрентноста на правосудните органи, да ја згоелмат довербата на граѓните во судскиот систем, а воедно да им овозможат подобри услови за работа и потребната обука на новинарите за известување од судските случаи.

Повеќе детали на следниот линк:

https://znm.org.mk/category/aktivnosti/

Во рамки на заложбите на Основниот кривичен суд Скопје за поголема отчетност и транспарентност, Кривичниот суд продолжува да ја продлабочува соработката со ЗНМ и другите медиумски тела, Невладини организации и Меѓународните претставници во земјата кои работата на оваа проблематика и останува отворен за идни проекти, презентации и отворени дебати кои ќе бидат од корист како на правосудните институции така и на медиумските работници.

Со почит Основен кривичен суд Скопје. 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_