СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  15.11.2019
Протест на судската администрација.

Во однос на денешниот протест на судската администрација, ја информираме јавноста дека Колегиумот на судии и Здружението на судии подружница на Основниот кривичен суд Скопје дава подршка на судските службеници при остварување на нивните барања изразени преку синдикатите во кои членуваат па со таа цел и судската управа денеска зема учество на протестот.

Воедно, ја информирме јавноста дека Кривичниот суд денеска работеше без никакви застои и нуту една главна расправа на притворски, итни или предмети со поголем број обвинети не беа одложени заради протестот, се со цел да се излезе во пресрет на странките во постапките и да не дојде до непотребно одолговлекување на судењата.  

По барање на повеќе медиуми, интегрално ја објавуваме изјавата на претседателот на судот - судија Иван Џолев која беше дадена на протесниот собир.

„Тука сме заедно со судската управа на Кривичниот суд Скопје за да дадеме подршка на судските службеници, сметаме дека заслужуваат повисоки плати и примања. Станува збор за едни од највредните службеници генерално  во државата заедно со здравствените и просветните работници и во таа смисла сметам дека и судските работници треба да имаат, по разни основи, повисоки примања. Тие навистина имаат стресна работа, имаат многу работа и не гледам зошто не би ги подржале. Не гледам проблем ниту во Судско буџетскиот совет и ние судиите и советот ги подржуваме судските службеници во нивните барања, очигледно е дека во минатото платите се зголемувани и таа тенденција треба да продолжи. Во случај на нов протест или штрајк Законот предвидел како се постапува и итните и притворските предмети, како и денеска,  нема да трпат и ќе се судат, но да не претпоставуаме што ќе се случи во иднина, се надевам дека ќе се изнајде решение.“  - судија Иван Џолев.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_