СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  07.7.2022
Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор за 8 лица кои учествувале во настаните пред Собранието на РСМ на 5 – ти јули 2022 година, а за кои повеќе детали се објавени во соопштението на Јавното обвинителство :

https://jorm.gov.mk/osummina-osomnicheni-za-uchestvo-vo-tolpa-pred-sobranieto/

Ја информираме јавноста дека 8 лица во текот на вчерашниот ден беа спроведени пред судија на претходна постапка при Кривичниот суд, кој по произнесување на осомничените во присуство на бранител, донесе решенија со кои на 7 од осомничените им определи мерка куќен притвор, а на еден од осомничените мерка притвор, сите во траење од 8 дена согласно предлогот на обвинителството за водење на истрага во скратеан постапка, а заради постоење на основите од чл. 470 ст.1 т. 1 и 2 од ЗКП, односно опасност од бегство и можност да го повтори делото.

Против овие, неправосилни решенија, странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет.

Со почит Основен кривичен суд Скопје  

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_