СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Njoftim për opinionin  |  27 Dhj 2022
Постапувајќи по предлози на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство и мерки за претпазливост против 9 лица осомничени за кривичните дела Злосторничко здружување, Злоупотреба на службената положба и овластување и Примање поткпуп од КЗ, а поврзано со Наредба за истрага на полициски службеници од ГП Табановце, со детали достапни на следниот линк:

https://jorm.gov.mk/naredba-za-istraga-protiv-policziski-sluzhbeniczi-od-gp-tabanovcze/

Осомничените лица доцна синоќа беа спроведени пред судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд.

По нивно произнесување во одонос на предлозите, а во присуство на бранител, судиите на претходна постапка донесоа решенија со кои ги прифатија предлозите на ОЈО ГОКК и на :

Д.К., В.Ф. и И.Н. им определи мерка притвор во траење од 30 дена,

 Х.К. му определи мерка куќен притвор,

А.С. и М.Ј. за кои се води скратена постапка, прифатен е предлогот на обвинителот и  им е определена мерка притвор во траење од 8 дена,

Ј.Н., Н.П. и А.А. прифатен е предлогот на обвинителот и определни се мрки за претпазливост.

Против овие решенија странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет на овој суд.

Со почит Основен кривичен суд Скопје.

 

   


Kërkoni aktgjykime/aktvendime

Gjykata
Numri i lëndës
Data
_