СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  01.7.2019
Постапувајќи по жалби од 8 лица, осомничени од Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување...

Постапувајќи по жалби од 8 лица, осомничени од Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување , поднесени против решенија на судија на претходна постапка од 28.06.2019 година, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд – Скопје денеска одржа седница во присуство на странките.
 

По разгледување и ценење на фактите и наводите на странките во постапката, советот донесе решенија со кои ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка со кои за 8 – те лица се прифаќа предлогот на Јавниот обвинител и им се определува мерка притвор во траење од 30 дена.
 

Со почит Основен кривичен суд – Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_