Судскиот совет на Република Северна Македонија учествуваше на 17-ти состанок на Поткомитетот за правда, слобода и безбедност [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Судскиот совет на Република Северна Македонија учествуваше на 17-ти состанок на Поткомитетот за правда, слобода и безбедност

Press realeses  |  Mar 17, 2023

 

Судскиот совет на Република Северна Македонија учествуваше на 17-ти состанок на Поткомитетот за правда, слобода и безбедност

 

На 17-ти состанок на Поткомитетот за правда, слобода и безбедност кој се одржа во Брисел на 15 и 16 март 2023 година, учествуваа претставници на Сдскиот совет на Република Северна Македонија на кој беа презентирани активностите за имплементација на правната рамка и на правилата за избор, оценување, унапредување, дисциплинска одговорност и разрешување на судиите,како и за спроведувањето на Програмата за спречување на корупцијата во судството.