Соопштение [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение

Соопштенија за јавност  |  20.3.2020

СООПШТЕНИЕ

 

          Судскиот совет најостро ги осудува објавените лажни вести преку определени портали, за избор на судии.

          Изборот на судии во Апелационен суд Скопје, Основен кривичен суд Скопје и Основен граѓански суд Скопје од Судскиот совет  е извршен на седниците одржани на ден 7.02.2020 година и 10.02.2020 година, пред прогласувањето на вонредната состојба.

          Судскиот совет има законска обврска да ги објави правосилните  одлуки за избор на судии во Службен весник на РСМ.

 

                                                                            СУДСКИ СОВЕТ НА

                                               РЕПУБЛИКА  СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

                                                                        Претседател,

                                                                                 Киро Здравев