Средба на Судскиот совет со членови на Судско-медиумскиот совет [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба на Судскиот совет со членови на Судско-медиумскиот совет

Соопштенија за јавност  |  19.5.2023

Средба на Судскиот совет со 

членови на Судско-медиумскиот совет

 

Денес во Судскиот совет на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу претседателот на Советот Сашко Георгиев, четворица членови на Судско-медиумскиот совет, Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев и судијата на Основниот граѓански суд Скопје Емилија Шопар и новинарите Михаела Димовска од Канал 5 и Зоран Јаневски од ТВ Сител.

На средбата се дискутираше за транспарентоста и за заложби за поголема транспарентност во јавноста, воедно имајќи го во предвид меморандумот за соработка, по што Претседателот на Советот и претставниците од Судско-медиумскиот совет се договорија во иднина да ја надградат соработката и редовно и навремено да се известуваат работите од интерес за јавноста од работењето на Судскиот совет на РСМ, за седниците на Советот и за судството воопшто.