Работен состанок на Судскиот совет со политичкиот и со правниот советник на амбасадата на САД [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Работен состанок на Судскиот совет со политичкиот и со правниот советник на амбасадата на САД

Соопштенија за јавност  |  26.4.2022

 

Работен состанок на Судскиот совет со политичкиот и со правниот советник на амбасадата на САД

     Во Судскиот совет се одржа работен состанок на членовите на советот со преставници на амбасадата на САД во Скопје, Рејчел Калинс, политичка советничка и Kол Радович, правен советник. На средбата беше дискутирано за Законот за работни односи кој ќе започне да се применува од 30 јуни, а според  кој некои судии ќе мора да заминат во пензија, со што дополнително ќе се испразнат судски места. Членовите на Судскиот совет изнесоа свои предлози како да се надмине ваквата ситуација.

   На состанокот се разговараше и за значењето на транспарентноста на Судскиот совет и на судството во целина како начин за подобрување на комуникацијата со јавноста, а со тоа и враќање на довербата на граѓаните во судскиот систем.