Соопштение за средба на претседателот на ССРСМ Киро Здравев со холандскиот амбасадор Вилием Ваутер Пломп [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение за средба на претседателот на ССРСМ Киро Здравев со холандскиот амбасадор Вилием Ваутер Пломп

Соопштенија за јавност  |  05.6.2019
Денес, во просториите на Судскиот совет на Република Северна Македонија, претседателот на Судскиот совет на РСМ Киро Здравев оствари работна средба со...

СООПШТЕНИЕ

     Денес, во просториите на Судскиот совет на Република Северна Македонија, претседателот на Судскиот совет на РСМ Киро Здравев оствари работна средба со холандскиот амбасадор Вилием Ваутер Пломп.
     На средбата се разговараше на повеќето теми, но акцентот беше ставен на имплемантацијата на новите законски решенија предвидени во Законот за Судскиот совет на РСМ и Законот за судови. Претседателот Киро Здравев го запозна холандскиот амбасадор и со проблемите со буџетирањето на судството, за кадровската состојба во судството и Судскиот совет на РСМ, како и за проблемите со кои се соочува судството во целост и начин на нивно надминување.