Известување за јавна седница [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Известување за јавна седница

Известувања  |  12.6.2019
Врховниот суд на Република Северна Македонија на 18.06.2019 година во 12 часот во Големата сала на кат I ќе одржи јавна седница по предметот Вкж2.бр.16/2019.

Предметот Вкж2.бр.16/2019 е оформен по жалба изјавена против пресудата на Апелациониот суд Гостивар КЖ.бр.201/2016 од 25.10.16 година, со која е потврдена првостепената пресуда на Основниот суд Тетово К.бр.767/2015 од 01.06.2016 година, со која на обвинетиот во конкретниот предмет му е изречена казна доживотен затвор, за кривично дело - Убиство по член 123 став 3 од Кривичниот законик и кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи по член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Се работи за случајот со убиството во м.в. Јабланица, атар на село Мерово на 05 мај 2015 година.

 

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_