Презентација на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија во европските интеграции [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Презентација на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Северна Македонија во европските интеграции

Известувања  |  30.5.2019
На покана на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, а поради службено отсуство на претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, судијата кој го заменува претседателот, Фаик Арслани, присуствуваше на презентацијата на Извештајот на Европската Комисија за напредокот на нашата земја во европските интеграции за 2019 година, која се одржа во претседателската Вила Водно на 29 мај 2019 година.

Презентацијата на Извештајот на Европската Комисија, која пред присутните претставници на државниот врв и пред највисоките претставници на судската власт, ја направи амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, беше проследена со дебата на која присутните изразија особено задоволство од позитивните оценки и препораката за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија во Европската Унија.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_