Средба со коизвестители на Мониторинг комисијата на Парламентарното собрание на Совет на Европа [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба со коизвестители на Мониторинг комисијата на Парламентарното собрание на Совет на Европа

Известувања  |  31.5.2019
Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Јово Вангеловски, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија на 30 мај 2019 година, оствари средба со г-ѓа Лисе Кристоферсен, Норвешка, Група на Социјалисти, Демократи и Зелени, г-дин Валериу Гилечи, Молдавија, Група на Европска народна партија - коизвестители на Мониторинг комисијата на Парламентарното собрание на Совет на Европа и г-ѓа Силви Афхолдер, секретар на Мониторинг комисијата. На средбата присуствуваше и м-р Фаик Арслани, судија кој го заменува претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија и членови на кабинетот на претседателот.

На средбата се разговараше за тековните реформи во правосудниот сектор и улогата и придонесот на Врховниот суд на Република Северна Македонија во тој процес.

 

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_