СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  29.1.2018
Заради зголемен интерес на медиумите околу барањата поврзани со Законот за амнестија кои се доставуаат до Основниот суд Скопје 1 – Скопје...

Заради зголемен интерес на медиумите околу барањата поврзани со Законот за амнестија кои се доставуаат до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, ја информираме јавноста дека до денеска на пладне пред Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција доставени се 16 комплетирани барања, а во одделот Кривично полнолетни пристигнати се повеќе од 100 барања, но бројката во секој момент се менува бидејќи се очекува во следниот период во судот да пристигнат и други барања , а откако ќе се утврди дека пристигнатите барања се комплетни, веднаш се распредуваат во работа пред кривичните совети.

Со оглед да советите  имаат рок од 5 дена за одлучување, откако ќе бидат донесени соодветни решенија во конкретните барања и истите ќе бидат доставени до надлежните институции, јавноста ќе биде дополнително информирана за конкретна бројка на донесени и доставени решенија.

Со почит Основен суд Скопје 1 – Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_