СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Соопштенија за јавност  |  22.4.2019
Посета на учениците од ОУ „Кузман Јосифовски - Питу“ - Скопје на Основниот суд Скопје 1 - Скопје.

Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска го посетија ученици од Основното училиште „Кузман Јосифовски – Питу“ од Скопје, кои се запознаа со начинот на работа на судот и разговараа со судските службеници и судиите околу Законот за правда на децата и спроведување на малолетничката правда.

Посетата е дел од заложбите на судот за поголема транспарентност и отвореност на институцијата  кон јавноста  за што покрај брифинзите со претставниците на медиумите, редовно се организираат информативни посети на ученици од основно и средно образование, студенти и невладини организации и здруженија.

Со почит Основен суд Скопје 1 – Скопје.

   


Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_