Соопштение од ИТНА 434-та седница на Судскиот совет на РСМ - 14.03.2023 година [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение од ИТНА 434-та седница на Судскиот совет на РСМ - 14.03.2023 година

Соопштенија за јавност  |  14.3.2023

СООПШТЕНИЕ
 

Судскиот совет на Република Северна Македонија известува дека на  ИТНА-та 434-та седница одржана на ден 14.03.2023 година одлучи за следното:

 


1. Разгледано е Барањето за номинација на кандидат за судија во Меѓународен кривичен суд и дадена е поддршка на номинацијата за Мирјана Лазарова Трајковска, судија на Врховен суд на Република Северна Македонија и

2.Расправано е по доставени дописи од Врховниот суд на Република Северна Македонија и одлучено е да не се доставуваат списи по предметите до Врховниот суд на Република Северна Македонија.