Соопштение за средба со експертска мисија од Р. Франција [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение за средба со експертска мисија од Р. Франција

Соопштенија за јавност  |  13.6.2017
На ден 12.06.2017 година, Судскиот совет на Република Македонија одржа работна средба со францускиот експерт г-а Изабел Салио, поранешен координатор за обуки во националната школа за магистранти и советник на Министерот за правда и г-дин Себастијан Ботро-Бонтер, аташе за соработка во амбасадата на Франција...
На ден 12.06.2017 година, Судскиот совет на Република Македонија одржа работна средба со францускиот експерт г-а Изабел Салио, поранешен координатор за обуки во националната школа за магистранти и советник на Министерот за правда и г-дин Себастијан Ботро-Бонтер, аташе за соработка во амбасадата на Франција.

 

На работната средба од страна на Судскиот совет на Република Македонија учествуаа неговите членови Александра Зафировска и Мирјанка Гоцевска Стефановска.

 

Во текот на  работната средба беа разменети мислења и искуства во врска со Законот за Академијата на судии и јавни обвинители, како и за можноста да се имплементираат искуствата на Националната школа за магистранти во Република Франција.