Средба на Судскиот совет со Независен синдикат Судска администрација на Македонија [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Средба на Судскиот совет со Независен синдикат Судска администрација на Македонија

Соопштенија за јавност  |  23.5.2023

 

Средба на Судскиот совет со Независен синдикат
Судска администрација на Македонија

 

На ден 22.05.2023 година во Судскиот совет на Република Северна Македонија се одржа средба помеѓу претседателот на Советот Сашко Георгиев и претставници на Независен синдикат Судска администрација, членка на Независен синдикат на државна администрација.

На средбата се дискутираше за проблемите во работењето на судските службеници, особено се потенцираше проблемот за неисплата на додатоците на плата за судските службеници, со тоа што Претседателот на Советот истакна дека проблемот треба да се надмине со заедничи заложби, со итно барање до Министерството за финансии заради остварување на можноста за исплата на додатоци на плата, односно остварување на правата на судските службеници по овој основ.