Соопштение од 367-та седница на Судски совет на РСМ - 25.03.2021 година [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
  • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
  • " end="
"]

Вести

%%
%%

Соопштение од 367-та седница на Судски совет на РСМ - 25.03.2021 година

Press realeses  |  Mar 25, 2021

СООПШТЕНИЕ

 

Судскиот совет на Република Северна Македонија известува дека на 367-та седница  одржана на ден 25.03.2021 година,  го дополни Дневниот ред  и одлучи за следното:

 

  1. Усвоен е:

 

  • Записникот од 360-та седница на Судскиот совет на Република Северна Македонија од 28.01.2021 година.
  • Записникот од 363-та седница на Судскиот совет на Република Северна Македонија од 16.02.2021 година.

 

  1. Донесена е Oдлукa за утврдување на бројот на слободни судиски места на деветтата генерација на слушатели во Академијата за судии и јавни обвинители.

 

  1. Донесена е Oдлукa за престанoк на судии поротници во Основниот кривичен суд Скопје.

 

  1. Донесени се одлуки за продолжување на постапката по две  барања за утврдување на одговорност за судија/претседател на суд.

 

  1. Формирани се комисии на известители по поднесени барања за утврдување на одговорност за судија/претседател на суд.