Врховен суд на Република Македонија Почетна [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="categories" start="
 • " end="
"] [Property context="current" type="content" htmlencode="false" separator="</li><li>" field="keywords" start="
 • " end="
"]

Најнови вести

 • Новости  | 08.3.2019 | 

  Заедничка средба со апелационите судови на тема воедначување на примена на законите и судската практика

  Во Врховниот суд на Република Северна Македонија на 07 март 2019 година, се одржа заедничка работна средба на Врховниот суд на Република Северна Македонија и апелационите судови на тема воедначување на примена на законите и судската практика „Концепт за работа и усогласување“. [повеќе]
 • Новости  | 06.3.2019 | 

  Средба со aмбасадорот на Народна Република Кина во Република Северна Македонија

  Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Јово Вангеловски, на 06.03.2019 година, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија, оствари средба со Н.Е. г-ѓа Јин Лисјен, амбасадор на Народна Република Кина во Република Северна Македонија. [повеќе]
 • Известувања  | 04.3.2019 | 

  СООПШТЕНИЕ

  Поради зголемениот интерес на медиумите во врска со предметот познат во јавноста под името „Империја“, ја информираме јавноста дека Врховниот суд на Република Северна Македонија на ден 04 март 2019 година, донесе решенија по предметите заведени под Вкж1.бр.13/2019, Вкж1.бр.14/2019 и Вкж1.бр.15/2019, со кои ги уважи жалбите на обвинетите Ј.К., Ц.П. и Н.Ј., решенијата на Апелациониот суд Скопје ги преиначи на начин што ги укина мерките куќен притвор и ги пушти обвинетите да се бранат од слобода веднаш по приемот на решенијата. [повеќе]
 • Новости  | 21.2.2019 | 

  Средба со aмбасадорот на Република Франција во Република Северна Македонија

  Претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Јово Вангеловски, заедно со судијата Мирјана Радевска Стефкова и членови на Кабинетот, во просториите на Врховниот суд на Република Северна Македонија на 20.02.2019 година, остварија средба со Н.Е. г-н Кристијан Тимоние, aмбасадор на Република Франција во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа и г-ѓа Julie Maraval, аташе за соработка во Француската Амбасада и г-ѓа Alice Proy, слушател на Академијата за судии во Република Франција. [повеќе]
 • Новости  | 20.2.2019 | 

  Посета на слушател од Академијата за судии во Република Франција

  Во дводневна посета на Врховниот суд на Република Северна Македонија, престојуваше г-ѓа Alice Proy, слушател на Академијата за судии во Република Франција. [повеќе]

Сите вести

Пребарување одлуки

Суд
Број на предмет
Датум
_